Bidragande fotografer

 Olika arterAntal foton
David Andersson20477169
Anders Carlberg20767133
Bert Gustafsson28116188
Per Wahlén17626015
Sven Johansson22425145
Johan Ennerfelt11723780
Patrik Ekfeldt19663746
Lars G R Nilsson9403630
Thomas Kraft17223603
Martin Sjödahl18913540
Martin Oomen14682836
Ivan Kruys16292708
Andreas Grabs20952570
Staffan Kihl12052193
Monika Sunhede12102140
Joakim Johansson11862070
Jan Andersson6301720
Patrik Hall9561705
Thomas Strid6951582
Ronny Lindman8671577
Kalle Bergström9911565
Uno Unger6861547
Staffan Kyrk6591534
Juha Autio2891445
Stefan Lemurell9451417
Tommy Lindberg6851327
Ingemar Larsson7841280
Lage Bergström4951274
Magnus Unger466932
Ingemar Alenäs132930
Birgitta Andersson444907
Ola Ejdrén412845
Örjan Fritz348823
Niklas Jeppsson404732
Glenn Costello279697
Ola Bäckman206681
Peter Olsson404680
Michael Andersson203676
Hans Karlsson478673
Stefan Kasselstrand371616
Martin Stoltze382596
Joakim Pansar220592
Per Gustafsson315572
David Lundgren256541
David Hammarberg286524
Mats Karström138505
Joakim Djerf101480
Malin Larsson240476
Mats Aldrin120464
Tommy Knutsson299463
Pål Axel Olsson199452
Gabriel Tjernberg255440
Niclas Wahlgren262437
Bengt Stridh77428
Mikael Larsson171424
Håkan Sandin353391
Fredrik Skeppstedt252391
Veronica Budin206388
Ulf Swenson291381
Pav Johnsson327373
Lars Lagerqvist269370
Sven Larsson287359
Martin Andersson181325
Marianne Larsson123308
Ole Paus109300
Stefan Risberg127281
Jonas Waldeck144273
Bengt Åke Bengtsson211262
Christer Sjögren175253
Robin Isaksson158234
Lars-Inge Larsson91233
Magnus Hallgren106230
Peter Nilsson42215
Niklas Hjort156214
Calle Ljungberg79212
Ingemar Andersson166200
Ola Andersson72195
Lars-Olof Grund107166
Gunilla Lagerqvist102163
Hanne Sundin74152
Håkan Johansson118149
Kerstin Duveborn60145
Johan Nilsson77126
Ronny Kågström92124
Marie Teilmann92118
Roger Mattebo87116
Peter Streith47115
Jenny Roslin47104
Gunnar Andersson71101
Jonathan Börjesson66100
Jan-Erik Malmstigen7989
Erik Hansson4682
Håkan Andersson5079
Yngve Johansson6576
Hans Höglund4671
Torbjörn Blixt3870
Torbjörn Tyler3467
Roger Kaufmann5365
Sven Birkedal3963
Ulf Oscarsson2755
Fredrik Ullén3749
Tomas Svensson2049
Björn Larsson3144
Olof Barr2043
Jesper Hansson2840
Bengt Nyström2535
Roland Asteling2833
Anders Niklasson1929
Kenneth Alexandersson2127
Sverker Hultengren2127
Katarina Stenman1925
PG Utterfors1218
Staffan Andersson1218
Otto Bylén Claesson1818
Göran Snygg1216
Per Åsberg1416
Mats Ågren1316
Curt Malting1015
Björn Karlsson1314
Kaj Svahn1214
Jan Ohlson1114
Sonja Kuoljok811
Hasse Bengtsson1111
Thomas Persson Vinnersten78
Jonas Grahn68
Anders Björkén47
Arne Andersson56
Bengt Hemström66
Hans Johansson56
Nils Ryrholm44
Lena Wennersten33
Bert Pettersson33
Svetlana Elwér12
Peder Winding12
Hans Odelholm22
Stefan Phalagorn22
Jeanette Setterberg11
Clas Källander11
Roland Carlsson11
Fredrik Hansson11
Jan Olsson11

Blandad statistik

Fjärilar

Totalt antal taxa: 4189.
Totalt antal arter: 2878.
Totalt antal arter med foto: 2860.
Antal arter med foto av imago i naturen: 2412.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2676.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 805.
Totalt antal foton: 23650.
Arter med kännetecken: 2877.
Taxa med kännetecken: 4188.
Antal artpar angivna som lika: 5636.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 5636.

Alla artgrupper

Totalt antal taxa: 35727.
Totalt antal arter: 27323.
Totalt antal arter med foto: 9753.
Antal arter med foto av imago i naturen: 9059.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2746.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 1395.
Totalt antal foton: 108455.
Arter med kännetecken: 3441.
Taxa med kännetecken: 4984.
Antal artpar angivna som lika: 7267.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 6874.
Antal allmänna grupper: 29.
Antal privata grupper: 26.