Bidragande fotografer

 Olika arterAntal foton
David Andersson17286452
Bert Gustafsson28046311
Sven Johansson21144881
Per Wahlén14744587
Anders Carlberg16274586
Lars G R Nilsson8923860
Thomas Kraft14943095
Johan Ennerfelt9412693
Martin Sjödahl14892375
Ivan Kruys13042168
Andreas Grabs17862162
Patrik Ekfeldt13872127
Staffan Kihl11172066
Monika Sunhede10841931
Martin Oomen10501761
Joakim Johansson9771701
Jan Andersson5801598
Ronny Lindman8671573
Kalle Bergström8551356
Patrik Hall7881356
Staffan Kyrk5721354
Ingemar Larsson7961337
Uno Unger6361326
Tommy Lindberg5951162
Stefan Lemurell8031071
Lage Bergström4061018
Magnus Unger456891
Thomas Strid457874
Hans Karlsson522805
Ola Ejdrén382791
Peter Olsson414756
Birgitta Andersson395738
Stefan Kasselstrand407712
Niklas Jeppsson388682
Joakim Pansar216641
Örjan Fritz267601
Per Gustafsson326592
David Hammarberg262493
Gabriel Tjernberg246437
Håkan Sandin343379
Martin Stoltze266373
Tommy Knutsson224343
David Lundgren184338
Lars Lagerqvist248338
Veronica Budin166332
Pav Johnsson268307
Fredrik Skeppstedt198295
Sven Larsson237291
Glenn Costello144253
Malin Larsson139246
Niclas Wahlgren153231
Bengt Åke Bengtsson174212
Christer Sjögren147203
Ingemar Andersson146170
Marianne Larsson83154
Ulf Swenson120137
Robin Isaksson100135
Ronny Kågström93126
Lars-Inge Larsson45101
Lars-Olof Grund7999
Jonas Waldeck6188
Jan-Erik Malmstigen7283
Magnus Hallgren4581
Yngve Johansson6576
Marie Teilmann5875
Johan Nilsson4359
Sven Birkedal3354
Mikael Larsson3344
Fredrik Ullén3343
Pål Axel Olsson3140
Roland Asteling3137
Erik Hansson2330
Roger Mattebo1517
Ola Bäckman1216
Sverker Hultengren1316
Mats Aldrin513
Håkan Johansson79
Stefan Risberg99
Roger Kaufmann78
Jonas Grahn57
Björn Karlsson66
Torbjörn Tyler66
Jesper Hansson56
Juha Autio56
Thomas Persson Vinnersten45
Mattias Nordlund55
Bengt Hemström55
Kaj Svahn45
Nils Ryrholm44
Curt Malting24
Gunnar Andersson34
Martin Andersson44
PG Utterfors23
Helena Lager23
Lena Wennersten33
Håkan Andersson33
Karin Nyström13
Mats Karström12
Otto Bylén Claesson22
Hans Johansson12
Jeanette Setterberg12
Peter Streith22
Andreas Öster12
Olof Barr22
Arne Andersson22
Torben Dalskov11
Gunilla Lagerqvist11
Hanne Sundin11
Clas Källander11
Torbjörn Blixt11
Hans Höglund11
Jenny Roslin11
Hans Odelholm11
Ola Andersson11
Fredrik Hansson11
Roland Carlsson11

Blandad statistik

Fjärilar

Totalt antal taxa: 4169.
Totalt antal arter: 2862.
Totalt antal arter med foto: 2843.
Antal arter med foto av imago i naturen: 2261.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2672.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 771.
Totalt antal foton: 22584.
Arter med kännetecken: 2862.
Taxa med kännetecken: 4168.
Antal artpar angivna som lika: 5538.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 5538.

Alla artgrupper

Totalt antal taxa: 24355.
Totalt antal arter: 17999.
Totalt antal arter med foto: 7892.
Antal arter med foto av imago i naturen: 7143.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2704.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 1084.
Totalt antal foton: 80890.
Arter med kännetecken: 3179.
Taxa med kännetecken: 4584.
Antal artpar angivna som lika: 6421.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 6038.
Antal allmänna grupper: 19.
Antal privata grupper: 21.