Bidragande fotografer

 Olika arterAntal foton
David Andersson17386743
Bert Gustafsson27816277
Per Wahlén15655216
Sven Johansson21234930
Lars G R Nilsson9134881
Anders Carlberg16834876
Thomas Kraft15573254
Johan Ennerfelt10033036
Martin Sjödahl15412438
Ivan Kruys13522263
Andreas Grabs18592262
Patrik Ekfeldt14252178
Staffan Kihl11672170
Monika Sunhede11051968
Joakim Johansson10361880
Martin Oomen10771834
Jan Andersson6171734
Ronny Lindman8661570
Uno Unger6761556
Patrik Hall8471473
Kalle Bergström9041464
Ingemar Larsson8251459
Staffan Kyrk5971436
Tommy Lindberg6411316
Lage Bergström4361125
Stefan Lemurell725953
Magnus Unger471932
Thomas Strid480926
Ola Ejdrén414864
Hans Karlsson528818
Birgitta Andersson421798
Peter Olsson419766
Stefan Kasselstrand417731
Niklas Jeppsson390685
Örjan Fritz289654
Joakim Pansar225653
Per Gustafsson349630
David Hammarberg287539
Gabriel Tjernberg264462
Tommy Knutsson259414
Håkan Sandin353393
Veronica Budin186389
Martin Stoltze266375
David Lundgren200369
Lars Lagerqvist274366
Glenn Costello178313
Pav Johnsson271310
Sven Larsson243298
Fredrik Skeppstedt198295
Malin Larsson153269
Niclas Wahlgren156235
Bengt Åke Bengtsson170206
Christer Sjögren147206
Ingemar Andersson148172
Marianne Larsson92169
Robin Isaksson115155
Ronny Kågström93126
Lars-Olof Grund85111
Magnus Hallgren61106
Lars-Inge Larsson47104
Johan Nilsson5797
Ulf Swenson8194
Jan-Erik Malmstigen8091
Yngve Johansson7287
Jonas Waldeck5371
Marie Teilmann5370
Fredrik Ullén4061
Sven Birkedal3455
Erik Hansson3248
Roland Asteling3543
Pål Axel Olsson3039
Mikael Larsson2634
Sverker Hultengren1316
Roger Mattebo1011
Björn Karlsson88
Roger Kaufmann78
Stefan Risberg77
Jonas Grahn57
Bengt Hemström55
Håkan Johansson45
Torbjörn Tyler55
Jesper Hansson34
Gunnar Andersson34
Curt Malting24
Nils Ryrholm44
Martin Andersson44
Juha Autio34
Mattias Nordlund44
Kaj Svahn33
Lena Wennersten33
Helena Lager23
Karin Nyström13
Håkan Andersson33
Ola Bäckman33
PG Utterfors23
Mats Aldrin13
Olof Barr22
Jeanette Setterberg12
Hans Johansson12
Roland Carlsson11
Hanne Sundin11
Fredrik Hansson11
Clas Källander11
Hans Höglund11
Gunilla Lagerqvist11

Blandad statistik

Fjärilar

Totalt antal taxa: 4125.
Totalt antal arter: 2832.
Totalt antal arter med foto: 2814.
Antal arter med foto av imago i naturen: 2244.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2646.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 766.
Totalt antal foton: 22459.
Arter med kännetecken: 2796.
Taxa med kännetecken: 4054.
Antal artpar angivna som lika: 5406.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 5387.

Alla artgrupper

Totalt antal taxa: 24281.
Totalt antal arter: 17964.
Totalt antal arter med foto: 7851.
Antal arter med foto av imago i naturen: 7136.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2657.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 1060.
Totalt antal foton: 86057.
Arter med kännetecken: 2931.
Taxa med kännetecken: 4208.
Antal artpar angivna som lika: 5897.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 5527.
Antal allmänna grupper: 19.
Antal privata grupper: 19.