Bidragande fotografer

 Olika arterAntal foton
David Andersson17306454
Bert Gustafsson28046306
Sven Johansson21154882
Anders Carlberg16264579
Per Wahlén14744577
Lars G R Nilsson8893812
Thomas Kraft14933092
Johan Ennerfelt9392685
Martin Sjödahl14872373
Ivan Kruys13042168
Andreas Grabs17812156
Patrik Ekfeldt13842123
Staffan Kihl11162065
Monika Sunhede10841931
Martin Oomen10501761
Joakim Johansson9761699
Jan Andersson5791594
Ronny Lindman8671573
Kalle Bergström8551356
Patrik Hall7881356
Staffan Kyrk5721354
Ingemar Larsson7951334
Uno Unger6351324
Tommy Lindberg5941161
Stefan Lemurell8211115
Lage Bergström4061018
Magnus Unger456891
Thomas Strid457874
Hans Karlsson522805
Ola Ejdrén381790
Peter Olsson414751
Birgitta Andersson394736
Stefan Kasselstrand404701
Niklas Jeppsson388682
Joakim Pansar216641
Örjan Fritz267601
Per Gustafsson325591
David Hammarberg262491
Gabriel Tjernberg244433
Håkan Sandin342378
Martin Stoltze266373
Tommy Knutsson224343
David Lundgren184338
Lars Lagerqvist248338
Veronica Budin166332
Pav Johnsson268307
Fredrik Skeppstedt198295
Sven Larsson237291
Glenn Costello143251
Malin Larsson140247
Niclas Wahlgren153231
Bengt Åke Bengtsson173211
Christer Sjögren147203
Ingemar Andersson146170
Marianne Larsson83154
Ulf Swenson121138
Robin Isaksson100135
Ronny Kågström93126
Lars-Inge Larsson45101
Lars-Olof Grund7898
Jonas Waldeck6188
Jan-Erik Malmstigen7283
Magnus Hallgren4581
Yngve Johansson6576
Marie Teilmann5875
Johan Nilsson4359
Sven Birkedal3354
Mikael Larsson3344
Fredrik Ullén3343
Pål Axel Olsson3140
Roland Asteling3036
Erik Hansson2330
Roger Mattebo1517
Ola Bäckman1216
Sverker Hultengren1316
Mats Aldrin513
Stefan Risberg1011
Håkan Johansson79
Roger Kaufmann78
Jonas Grahn57
Björn Karlsson66
Torbjörn Tyler66
Jesper Hansson56
Juha Autio56
Thomas Persson Vinnersten45
Mattias Nordlund55
Bengt Hemström55
Kaj Svahn45
Mats Karström35
Nils Ryrholm44
Curt Malting24
Calle Ljungberg24
Gunnar Andersson34
Martin Andersson44
Håkan Andersson33
Lena Wennersten33
PG Utterfors23
Helena Lager23
Bengt Stridh33
Karin Nyström13
Hans Johansson12
Otto Bylén Claesson22
Peter Streith22
Andreas Öster12
Arne Andersson22
Olof Barr22
Kennerth Kullman11
Gunilla Lagerqvist11
Torben Dalskov11
Bengt Nyström11
Hanne Sundin11
Clas Källander11
Torbjörn Blixt11
Hans Höglund11
Jeanette Setterberg11
Jenny Roslin11
Hans Odelholm11
Ola Andersson11
Fredrik Hansson11
Roland Carlsson11

Blandad statistik

Fjärilar

Totalt antal taxa: 4169.
Totalt antal arter: 2862.
Totalt antal arter med foto: 2843.
Antal arter med foto av imago i naturen: 2263.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2671.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 771.
Totalt antal foton: 22588.
Arter med kännetecken: 2862.
Taxa med kännetecken: 4168.
Antal artpar angivna som lika: 5542.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 5542.

Alla artgrupper

Totalt antal taxa: 24355.
Totalt antal arter: 17999.
Totalt antal arter med foto: 7894.
Antal arter med foto av imago i naturen: 7147.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2705.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 1084.
Totalt antal foton: 80814.
Arter med kännetecken: 3183.
Taxa med kännetecken: 4589.
Antal artpar angivna som lika: 6446.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 6044.
Antal allmänna grupper: 19.
Antal privata grupper: 21.