Bidragande fotografer

 Olika arterAntal foton
David Andersson17356740
Bert Gustafsson27816288
Per Wahlén15665217
Sven Johansson21234928
Lars G R Nilsson9144882
Anders Carlberg16794872
Thomas Kraft15403230
Johan Ennerfelt10033036
Martin Sjödahl15402437
Andreas Grabs18612265
Ivan Kruys13482259
Patrik Ekfeldt14272182
Staffan Kihl11722176
Monika Sunhede11041967
Joakim Johansson10351877
Martin Oomen10771834
Jan Andersson6151732
Ronny Lindman8641566
Uno Unger6771559
Patrik Hall8491479
Kalle Bergström9031463
Ingemar Larsson8201454
Staffan Kyrk5941433
Tommy Lindberg6381312
Lage Bergström4351123
Stefan Lemurell723948
Magnus Unger467930
Thomas Strid478924
Ola Ejdrén414864
Hans Karlsson530825
Birgitta Andersson421800
Peter Olsson421768
Stefan Kasselstrand418733
Niklas Jeppsson390685
Örjan Fritz289654
Joakim Pansar225653
Per Gustafsson349630
David Hammarberg287539
Gabriel Tjernberg264462
Tommy Knutsson255410
Håkan Sandin352391
Veronica Budin186389
Martin Stoltze261369
David Lundgren199367
Lars Lagerqvist274366
Glenn Costello178313
Pav Johnsson269308
Fredrik Skeppstedt198295
Sven Larsson239291
Malin Larsson152268
Niclas Wahlgren156235
Christer Sjögren147206
Bengt Åke Bengtsson165201
Ingemar Andersson145168
Marianne Larsson90167
Robin Isaksson110150
Ronny Kågström91123
Lars-Olof Grund85111
Magnus Hallgren61106
Lars-Inge Larsson47104
Johan Nilsson5696
Jan-Erik Malmstigen8091
Ulf Swenson7689
Yngve Johansson7287
Jonas Waldeck5371
Fredrik Ullén4061
Sven Birkedal3354
Marie Teilmann3550
Erik Hansson3248
Roland Asteling3645
Pål Axel Olsson2330
Mikael Larsson1619
Sverker Hultengren1316
Björn Karlsson88
Jonas Grahn57
Roger Kaufmann56
Stefan Risberg55
Håkan Johansson45
Bengt Hemström55
Gunnar Andersson34
Nils Ryrholm44
Mattias Nordlund44
Torbjörn Tyler44
Curt Malting24
Martin Andersson44
Roger Mattebo44
Kaj Svahn33
Helena Lager23
Jesper Hansson23
PG Utterfors23
Lena Wennersten33
Karin Nyström13
Mats Aldrin13
Hans Johansson12
Juha Autio12
Jeanette Setterberg12
Olof Barr22
Håkan Andersson11
Roland Carlsson11
Fredrik Hansson11
Hans Höglund11
Ola Bäckman11
Clas Källander11
Hanne Sundin11
Gunilla Lagerqvist11

Blandad statistik

Fjärilar

Totalt antal taxa: 4125.
Totalt antal arter: 2832.
Totalt antal arter med foto: 2814.
Antal arter med foto av imago i naturen: 2235.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2649.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 762.
Totalt antal foton: 22324.
Arter med kännetecken: 2683.
Taxa med kännetecken: 3893.
Antal artpar angivna som lika: 5207.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 5166.

Alla artgrupper

Totalt antal taxa: 24281.
Totalt antal arter: 17964.
Totalt antal arter med foto: 7851.
Antal arter med foto av imago i naturen: 7127.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2660.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 1056.
Totalt antal foton: 85922.
Arter med kännetecken: 2812.
Taxa med kännetecken: 4041.
Antal artpar angivna som lika: 5693.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 5302.
Antal allmänna grupper: 19.
Antal privata grupper: 19.