Bidragande fotografer

 Olika arterAntal foton
David Andersson17926499
Bert Gustafsson28126286
Sven Johansson21174854
Anders Carlberg16314536
Per Wahlén14534446
Lars G R Nilsson8763243
Thomas Kraft15603186
Johan Ennerfelt9332644
Martin Sjödahl15182443
Andreas Grabs18312216
Ivan Kruys13122162
Patrik Ekfeldt13942140
Staffan Kihl11082027
Monika Sunhede10701905
Martin Oomen10551755
Joakim Johansson9671639
Ronny Lindman8671579
Jan Andersson5661517
Patrik Hall8081406
Kalle Bergström8341312
Stefan Lemurell8961310
Ingemar Larsson7811299
Staffan Kyrk5591288
Uno Unger6161263
Tommy Lindberg5821104
Lage Bergström392962
Magnus Unger468928
Thomas Strid487924
Hans Karlsson515790
Ola Ejdrén380785
Peter Olsson411725
Birgitta Andersson383710
Stefan Kasselstrand386669
Niklas Jeppsson378663
Joakim Pansar212627
Örjan Fritz268597
Per Gustafsson304551
David Hammarberg249461
Gabriel Tjernberg231404
Håkan Sandin341377
Martin Stoltze266372
Fredrik Skeppstedt227356
Tommy Knutsson224336
David Lundgren183331
Pav Johnsson276318
Lars Lagerqvist234313
Veronica Budin155304
Sven Larsson242296
Niclas Wahlgren187285
Jonas Waldeck143271
Malin Larsson143259
Bengt Åke Bengtsson204253
Glenn Costello134238
Ulf Swenson176209
Christer Sjögren148205
Ingemar Andersson161194
Marianne Larsson80144
Robin Isaksson106143
Ronny Kågström91125
Pål Axel Olsson74116
Lars-Inge Larsson51109
Lars-Olof Grund83107
Marie Teilmann79102
Peter Streith3194
Mikael Larsson5677
Magnus Hallgren4277
Jan-Erik Malmstigen6776
Johan Nilsson5574
Yngve Johansson6273
Håkan Johansson6170
Ola Bäckman3457
Sven Birkedal3556
Fredrik Ullén3545
Roger Kaufmann3440
Stefan Risberg2538
Mats Karström1935
Roger Mattebo2934
Roland Asteling2834
Jesper Hansson2233
Erik Hansson2433
Calle Ljungberg1525
Juha Autio1724
Torbjörn Tyler1921
Ole Paus618
Mats Aldrin918
Sverker Hultengren1316
Håkan Andersson1115
Martin Andersson1113
Mattias Nordlund1213
PG Utterfors913
Kaj Svahn1011
Björn Karlsson89
Curt Malting58
Christer Pålsson88
Otto Bylén Claesson88
Hans Johansson67
Jonas Grahn57
Thomas Persson Vinnersten67
Magnus Larsson46
Kenneth Alexandersson66
Gunnar Andersson56
Ola Andersson46
Bengt Hemström55
Torbjörn Blixt45
Bengt Stridh44
Nils Ryrholm44
Tomas Svensson23
Karin Nyström13
Hanne Sundin33
Helena Lager23
Andreas Öster23
Bert Pettersson33
Gunilla Lagerqvist33
Arne Andersson33
Lena Wennersten33
Olof Barr22
Bengt Nyström22
Kennerth Kullman22
Staffan Andersson12
Stefan Phalagorn22
Hans Höglund22
Ingemar Alenäs12
Peder Winding12
Roland Carlsson11
Ingrid Orrevad11
Weine Erlandsson11
Jenny Roslin11
Hans Odelholm11
Fredrik Hansson11
Jeanette Setterberg11
Clas Källander11
Torben Dalskov11
Johan Hultin11
Katarina Stenman11

Blandad statistik

Fjärilar

Totalt antal taxa: 4179.
Totalt antal arter: 2869.
Totalt antal arter med foto: 2852.
Antal arter med foto av imago i naturen: 2397.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2677.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 796.
Totalt antal foton: 24008.
Arter med kännetecken: 2869.
Taxa med kännetecken: 4179.
Antal artpar angivna som lika: 5581.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 5581.

Alla artgrupper

Totalt antal taxa: 24455.
Totalt antal arter: 18079.
Totalt antal arter med foto: 8022.
Antal arter med foto av imago i naturen: 7392.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2721.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 1133.
Totalt antal foton: 80901.
Arter med kännetecken: 3301.
Taxa med kännetecken: 4769.
Antal artpar angivna som lika: 6631.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 6262.
Antal allmänna grupper: 28.
Antal privata grupper: 22.